laleplastik@gmail.com
İstoç/İstanbul

Plastik Nedir?

19/06/2020
Benzer Yazılar

LALE PLASTİK İDEAL HOMEX Türkiye Ev ve Mutfak Eşyaları Üreticileri Fuarı

29/07/2020

Plastik Nedir?

19/06/2020

Plastik Geri Dönüşüm Nasıl Gerçekleşir

20/06/2020

Plastik Mandal Üretimi Nasıl Gerçekleşir

20/06/2020

Plastik, hayatımızın her aşamasında karşımıza çıkan, üretimi kolaylaştıkça büyük kitlelerin hayatına konfor kazandıran bir malzemedir. Tıp, ev araç ve gereçleri, otomativ, uçak, gıda ve bir çok sektörde seri üretimine geçişin en önemli faktörlerinden biri olmuştur.

Plastik, geniş ve gittikçe artan sayıda uygulamada kullanılan birçok sentetik yahut yarı sentetik malzemeyi tanımlayan genel bir terimdir.

Gözün alabildiği her yerde plastik vardır. Plastikleri; yaşamımızı daha temiz, kolay, güvenli ve eğlenceli kılabilmek için kullanırız. Giydiğimiz kıyafetlerden tutun da yaşadığımız evlerden, kullandığımız otomobillere kadar her yerde plastikleri görürüz. Oynadığımız oyuncaklarda, seyrettiğimiz televizyonlarda, kullandığımız bilgisayarlarda ve dinlediğimiz CD'lerde plastikler bulunur. Her gün kullandığınız diş fırçasında bile plastik vardır.

Plastikler, tıpkı ahşap, kağıt veya yün gibi organiktir. Plastik üretiminde kullanılan selülöz, kömür, doğal gaz, tuz ve tabii ki ham petrol gibi hammaddeler doğal ürünlerdir. Plastikler, günümüzün ihtiyaçları ile çevreye dair kaygılar arasındaki dengenin sağlanmasını mümkün kıldığı için bugünün ve yarının tercih edilen malzemesidir.

"Plastik" terimi, Yunanca'da döküme uygun anlamındaki "plastikos" ve dökme anlamındaki "plastos" kelimesinden türetilmiştir. Malzemenin üretim sırasında dövülebilirliği veya yoğrulabilirliği sayesinde dökülmesine, basılmasına yahut film, lif, tabak, tüp, şişe, kutu ve daha birçok şekle sokulabilmesine yapılan bir göndermedir.

İki yaygın plastik malzeme kategorisi bulunur; termoplastikler ve termosetler. Termoplastikler ısıtılarak yeni ürünler elde edilebilir. Daha sonra bu bitmiş ürünler tekrar ısıtıldığında plastik yumuşayacak ve tekrar eriyik hale gelecektir. Eritildikten sonra termoset plastiklere de şekil verilebilir. Ancak sıvı haldeyken bir şekle kavuştuktan sonra katı durumda kalırlar ve termoplastikler gibi yeniden eritilemezler.

Son Yazılar

LALE PLASTİK İDEAL HOMEX Türkiye Ev ve Mutfak Eşyaları Üreticileri Fuarı

Yazıya Git

Plastik Nedir?

Yazıya Git

Plastik Geri Dönüşüm Nasıl Gerçekleşir

Yazıya Git

Plastik Mandal Üretimi Nasıl Gerçekleşir

Yazıya Git