laleplastik@gmail.com
İstoç/İstanbul

Plastik Geri Dönüşüm Nasıl Gerçekleşir

20/06/2020
Benzer Yazılar

LALE PLASTİK İDEAL HOMEX Türkiye Ev ve Mutfak Eşyaları Üreticileri Fuarı

29/07/2020

Plastik Nedir?

19/06/2020

Plastik Geri Dönüşüm Nasıl Gerçekleşir

20/06/2020

Plastik Mandal Üretimi Nasıl Gerçekleşir

20/06/2020

Lale Plastik olarak plastik geri dönüşüm işlemi yapmıyoruz. Fakat yaşadığımız dünyaya zarar vermemek için geri dönüşüm aşamalarından haberdarız ve atıklarımızı geridönüşüm tesislerine göndererek çevremizi koruyor ve üretim sistemimiz boyunca ISO 140001 Çevre Yönetim Sistemi şartlarına uygun bir biçimde hareket ediyoruz.

Bu yazının devamı bir plastik geri dönüşümü nasıl olmalıdır ve nasıl gerçekleşmelidir bu konusunu açıklayacaktır.

Gündelik hayatta kullanılan pek çok maddenin geri dönüşüme katılarak tekrar kullanılması doğal kaynaklarımızın gelecek nesillere kalması ve dünyamızın ekolojik dengesinin korunması bakımından önemlidir. Geri dönüşüm yapabileceğimiz pek çok alan bulunmaktadır. Bunların içinde en bilineni ve kullanılanı plastik alanındaki dönüşümdür. Plastikler bünyelerinde ham petrol, kömür ve gaz gibi maddeler bulundurur. Doğaya atıldıklarında görüntü kirliliğine neden olurlar çevredeki canlılara ve toprağa da zarar verirler. Bunun yanında plastik atıkların, normal şartlarda doğaya karışması çok uzun seneler aldığı için plastik atıkların geri dönüşümü ve önemi oldukça büyüktür.

Peki Dönüşüme Katılabilen Plastik Atıklar Nelerdir? 

Hayatın akışı içerisinde kullandığımız pek çok ürün aslında içerisinde plastik barındırıyor. Su içilen pet şişeler, market ve mağazalarda sıklıkla kullanılan naylon poşetler, su damacanaları ve plastik bardaklar bunlardan sadece bir kaçı. Ayrıca plastik maddeler yiyecek ve içecek endüstrisinde, inşaat ve ziraat örtülerinde, çöp ya da gübre torbalarının üretiminde kullanılmaktadır.

Geri Dönüşüm Aşamaları

Plastik atıkların değerlendirilmesi konusunda biz tüketicilere ve bu konuyla ilgilenen kuruluşlara görev düşmektedir. Dönüşüm işleminin çeşitli basamakları ve çeşitleri vardır. Öncelikle bu maddelerin satın alımında, etiketlerin üzerinde geri dönüşüm işaretinin bulunmasına dikkat edilmesi gerekmektedir. Plastik barındıran ürünlerin kullanıcıları, bu maddeleri geri dönüşüme uygun olan çöp konteynırlarına atarak dönüşüm sürecini başlatırlar. Ayrıca plastikler normal çöpler içerisinden de ayrılarak geri dönüşüm işlemine katılabilirler.

Son Yazılar

LALE PLASTİK İDEAL HOMEX Türkiye Ev ve Mutfak Eşyaları Üreticileri Fuarı

Yazıya Git

Plastik Nedir?

Yazıya Git

Plastik Geri Dönüşüm Nasıl Gerçekleşir

Yazıya Git

Plastik Mandal Üretimi Nasıl Gerçekleşir

Yazıya Git